Ministerstvo pro místní rozvoj,
Věstník, 4 - 99
EVROPSKÁ INTEGRACE
Pracovní aktivity program LEED OECD pro období 1999 - 2000
Navržený program práce byl vypracován tak, aby odrážel cíle a orientaci vytvořené řídícím výborem programu The Local Economic and Employment Development (LEED) a byl předložen radě. Dokument stanoví tyto cíle:
• zlepšování koherence a účinnosti veřejné politiky prostřednictvím místních opatření při neustálém hodnocení a monitorování současné praxe;
• podpora kultury a seberealizace, vlastního zaměstnávání se a podnikání v rámci místního hospodářství a rozvoje zaměstnanosti;
• zabezpečení základního spojení mezi národními a místními řídícími orgány a mezi OECD a místními národními řídícími orgány;
• podpora celé řadě místních partnerství mezi soukromým, veřejným a neziskovým sektorem s cílem zajištění smíru mezi ekonomikou a společností.
V letech 1999 -- 2000 dojde k rozšíření programu LEED a prohloubení prací v rámci plnění cílů založených na prioritách na základě uděleného mandátu. Program se zaměří na tato 4 hlavní témata:
• decentralizace a místní řízení politiky zaměstnanosti rekvalifikace,
• podnikání, vlastní zaměstnávání se a tvorba pracovních míst,
• místní strategie a partnerství jako zbraň proti nezaměstnanosti a sociálnímu vyřazení,
• partnerství a spolupráce se soukromým sektorem, subnárodními organizacemi a vnější aktivity s nečlenskými zeměmi.
Aktivita 1: Decentralizace a místní řízení politiky zaměstnanosti a rekvalifikací
Cíle
Stimulovat a napomáhat operativním aktivitám v rámci členských zemí, podporovat hodnocení a výměnu informací o místních inovačních programech v oblasti ekonomiky, zaměstnanosti a sociálního vývoje. Vybírat a rozšiřovat informace o nejlepší praxi v hodnocení a orientačním testování. Podporovat iniciativy rozvoje obcí za účelem revitalizace oblastí vyrovnávajících se s uzavíráním podniků a dlouhodobým ekonomickým poklesem tím, že se budou vytvářet nové nástroje rozvoje a podpory soukromých investic v cílových oblastech.
Výstupy
• Hodnocení nejlepších praktických zkušeností z politiky LEED:
a) uveřejnění zprávy obsahující analýzu vybraných zkušeností z místního rozvoje.
• Zkušenosti z decentralizace a místního řízení:
b) případové studie z oblasti místního partnerství a opatření místního charakteru pro uplatňování aktivní politiky na trhu pracovních sil,
c) seminář o místním partnerství a organizaci decentralizované politiky.
• Místní audity iniciativ rozvoje hospodářství a zaměstnanosti:
d) udělování grantů a souhlasů s partnerstvími, audity, včetně důsledků ovlivňujících existující politiku a její opatření.
• Studijní cesty:
e) inovační projekty, včetně vládou sledovaných iniciativ jako Empowerment Zones a Enterprise Zones -- budou navštíveny v souladu s požadavky členských zemí nebo jejich partnerů a bude učiněno opatření, aby byly k dispozici zvláštní fondy.
• Výměna informací:
f) dvakrát ročně vydávaný elektronický informační dokument o rozvoji a tvorbě nejlepších praktických zkušeností.
Aktivita 2: Podnikání, vlastní zaměstnávání se a tvorba pracovních míst
Cíle
Vytvářet nová pracovní místa, podporovat seberealizaci, zpružnit místní hospodářství, podporovat místní strukturální změny, politiku zakládání podniků a sebezaměstnávání se. Napomáhat vládě formulovat politiku podpory podnikání.
Poskytovat informace vládě a místním agenturám o nejlepších praktických zkušenostech z oblasti mikrofinancování nezbytných pro vznik nových podniků. Zvyšovat úroveň chápání role kulturního a společenského kapitálu při stimulaci podnikání v různých regionech a lokalitách se zaměřením na cílové skupiny populace.
Posilovat spolupráci
• s Mezinárodní organizací práce (ILO) při zkoumání potenciálu v oblasti mikrofinancování v rámci podpory vzniku nových podniků a zaměstnanosti,
• s United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) a Světovou bankou v průmyslových okresech, při vytváření podnikových sítí a pracovních příležitostí, a to ve spolupráci s Business and Industry Advisory Committee (BIAC), The Directorate for Economics (ECO), The Directorate for Affairs of Finance, Fiscal and Enterprises (DAFFE) a The Directorate for Science, Technology and Industry (DSTI).
Výstupy
• Podnikání mládeže:
a) bude uveřejňována zpráva obsahující nejdůležitější problematiku ovlivňující rozvoj podnikání mládeže,
b) mezinárodní konference o podnikání mládeže bude obsahovat hledání dalších zdrojů ze zainteresovaných zemí.
• Vlastní zaměstnávání se:
c) publikace o rozsahu a vývoji vlastního zaměstnávání se ve vybraných zemích OECD bude uveřejněna OECD a Kanadským fórem pro výzkum zaměstnanosti (CERF).
• Místní podnikatelské svazky:
d) konferenci v Mexiku budou organizovat společně mexické úřady pro rozvoj místního hospodářství, sociálních zdrojů a sítí výroby,
e) konference o francouzských a italských průmyslových oblastech bude organizována spolu s francouzskými úřady v Paříži.
• Mikrofinancování:
f) připravují se dva semináře o mikrofinancování a kapitálu dobrých nápadů.
Aktivita 3 : Místní strategie a partnerství jako zbraň proti nezaměstnanosti a sociálnímu vyřazení
Cíle:
Působit na snižování vysoké úrovně nezaměstnanosti a vyřazení, soustřeďovat se na sociální skupiny.
Monitorovat zkušenosti zemí OECD, pokud jde o místní uplatňování nejdůležitějších nových druhů politiky v oblasti trhu práce.
V těchto souvislostech se bude rozvíjet spolupráce s Evropskou Komisí (DGV), Trade Union Advisory Committee (TUAC) a The Directorate for Educatin, Employment, Labour and Social affairs (DEELSA).
Výstupy
• Sociální péčí k práci:
a) dvě zprávy, jedna o místních rozměrech v uplatňování politiky Sociální péčí k práci, druhá o sociálním podnikatelství a jeho dopadech na místní hospodářství, systémy sociální péče a udržitelný rozvoj -- budou publikovány jako LEED Notebooks.
• Účast občanské společnosti:
b) budou zorganizovány tři semináře, jeden o úloze neziskových a dobrovolných organizací v oblasti místního rozvoje, druhý o úloze odborů při podpoře místního rozvoje (ve spolupráci s TUAC) a třetí o úloze soukromých podniků při budování společnosti -- obce (ve spolupráci s BIAC).
Aktivita 4 : Partnerství a spolupráce se soukromým sektorem, subnárodní organizace a vnější aktivity s nečlenskými zeměmi
Cíle
Posílit spojení s partnery LEED, kteří jsou aktivní v oblasti sociálního a ekonomického rozvoje nebo hrají důležitou roli v občanské společnosti, což umožní členským zemím lépe porozumět novým sociálním trendům a inovacím;
Vycházet ze stávající spolupráce mezi LEED a Centrem pro spolupráci s nečlenskými zeměmi (CCNM), zaměřené na země s transformující se ekonomikou; naplnění cílů této spolupráce je očekáváno ze strany Europen Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Středoevropské iniciativy (CEI), EC a prostřednictvím speciálních dvoustranných programů mezi členskými státy, DAFFE, DSTI a CCNM.
Výstupy
• Partnerská fóra:
a) spojení Fóra o podnikání s některou z iniciativ očekávaných pod aktivitou 5 (místní sdružení a podniky) -- intenzivní zapojení partnerů LEEDu,
b) spojení Fóra o městech a regionech se seminářem o místním partnerstvím očekávaných v aktivitě 4 (zkušenosti z decentralizace a místního řízení).
• Vnější spolupráce LEEDu:
delegáti a partneři programu LEED budou pokračovat v podpoře Fóra pro rozvoj podnikání a podniků v nečlenských zemích, se zvláštním zřetelem na země Středoevropské iniciativy (CEI) a bilaterální a multilaterální iniciativy oblasti Středozemního moře, pobaltských zemí a Latinské Ameriky. Za určitých podmínek není vyloučeno zapojení LEEDu v podpoře podnikání v Rusku a Asii. Existující spolupráce s DAFFE a DSTI bude pokračovat.
Ing. Miroslav Přikryl,
odbor přeshraniční spolupráce MMRPramen: OECD, DT/TDPC(99)1