Ministerstvo pro místní rozvoj, Věstník, 1 - 98
ÚvodemVážení čtenáři,
letošní rok je fakticky druhým rokem fungování Ministerstva pro místní rozvoj, které vzniklo v listopadu 1996. I letos hodlá náš resort pokračovat v politice vstřícnosti vůči představitelům státní správy a samosprávy mimo jiné i na stránkách Věstníku MMR. Domnívám se, že ústřední orgány státní správy by měly co nejvíce vycházet vstříc potřebám občanů. Nedílnou součástí tohoto přístupu je i snaha po co nejúplnějším informování veřejnosti. Věstník MMR je jednou z forem, jak tohoto cíle dosáhnout.
Začátek roku je vždy ve znamení vyhlašování programů podpor, v jejichž rámci se mohou obce ucházet o státní dotace. Z programů, jež jsou v gesci Ministerstva pro místní rozvoj, bych chtěl na tomto místě upozornit především na ty, které se týkají podpory bydlení. Jde o známé a osvědčené tituly, na něž je však ve srovnání s loňským rokem počítáno s větším objemem prostředků. Plné znění zmíněných programů přinášíme na stránkách tohoto čísla Věstníku.
Nejmohutnějším a také nejžádanějším je Program podpory výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury. Jeho cílem je oživit výstavbu nájemních bytů v obcích a zároveň rozšířit nabídku pozemků vhodných k výstavbě nových domů všech vlastnických forem. Celkem je na tento program vyčleněno 2,928 mld. Kč. Program poskytování státních půjček na opravy a modernizaci bytového fondu umožňuje obcím čerpat výhodné bezúročné státní půjčky, které slouží jako zdroj poskytování úvěrů všem typům vlastníků bytů z příslušných obecních fondů rozvoje bydlení. Ve státním rozpočtu je na tento program vyčleněno 300 mil. Kč. Program podpory oprav bytového fondu je na rozdíl od předcházejících titulů určen nejen obcím, ale i dalším vlastníkům panelových domů. Jeho prostřednictvím jsou poskytovány finanční dotace až do výše 50 procent rozpočtových nákladů na opravy vad panelové technologie. V rozpočtu je na tento účel pamatováno 240 mil. Kč.
Další důležité téma, na které bych rád čtenáře upozornil, je přeshraniční spolupráce realizovaná v rámci programu Phare CBC. Jde o velmi důležitý nástroj postupného přibližování České republiky standardům Evropské unie v období intenzívních rozhovorů o budoucím členství naší země v této organizaci. Přeshraniční spolupráce umožňuje realizaci celé řady projektů, které mají příznivý dopad na obou stranách hranice, ať už jde o česko-německé nebo česko-rakouské pohraničí. Požadavek, aby se česká strana na financování daného projektu podílela minimálně 25 procenty rozpočtových nákladů, umožňuje českým investorům uskutečňovat akce, na které by vlastními silami nestačili. Informace obsažené v tomto čísle Věstníku mohou být užitečným vodítkem pro všechny zájemce o účast v programu Phare CBC. Ministerstvo navíc v nejbližší době vydá samostatnou brožuru věnovanou tomuto tématu.
První číslo Věstníku MMR tedy přináší představitelům samosprávy především informace a pokyny důležité pro rozhodování o plánovaných investicích v letošním roce nebo i v dlouhodobějším horizontu. Podobně, jako v uplynulých letech, považujeme za samozřejmé být připraveni k detailnějšímu výkladu jednotlivých programů či jiné problematiky v případě, že se starostové či jiní zástupci měst a obcí s takovou žádostí na naše ministerstvo obrátí.
Jsem přesvědčen, že Věstník MMR bude i v letošním roce užitečným průvodcem všem, kteří cítí odpovědnost za plnohodnotný rozvoj všech oblastí České republiky.Ing. Tomáš Kvapil,
náměstek ministra pro místní rozvoj
Obsah Úvodem Bytová politika Evropská integrace Cestovní ruch Územní plánování Rozhodnutí ministra
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo®