Ministerstvo pro místní rozvoj, Věstník, 3 - 2002
ÚVOD
PHARE pomáhá rozvoji zeměProgram Phare je prvním z nástrojů finanční a technické spolupráce Evropských společenství pro země střední a východní Evropy po změně režimů na konci osmdesátých let. Zpočátku byl program určen pouze pro Polsko a Maďarsko, následně však začal být využíván i pro další země. Zodpovědným orgánem na straně EU je Evropská komise spolu s vládami členských zemí. Základním předpisem, kterým se program Phare řídí, je Nařízení Rady č. 3906 z roku 1989 ve znění pozdějších předpisů. Pomoc z Phare se čerpá na základě Finančních memorand, která přesně vymezují výši přidělených prostředků, způsob jejich čerpání a charakter podporovaných konkrétních programů/projektů.
V začátcích mělo Phare charakter podpory přechodu zemí střední a východní Evropy k demokracii a tržní ekonomice a bylo založeno spíš na potřebách dané země. Od roku 1997, kdy Evropská komise uveřejnila Posudek k žádosti České republiky o vstup do EU, došlo postupně ke změně orientace. Phare se zaměřuje na podporu procesu přijímání podmínek pro uplatnění legislativy EU -acquis communautaire.
Kromě zmíněných Národních programů existují další formy podpory z programu Phare. Jedná se především o programy přeshraniční spolupráce (CBC), dále pak o programy pro více přijímajících zemí v různých oblastech (např. doprava, statistika, nevládní sektor). Zvláštní kategorií jsou komunitární programy (např. Tempus, LIFE, Altener, Sokrates).
V letech 1990 - 2000 bylo pro Českou republiku v rámci Phare určeno téměř 730 milionů eur. Tato podpora byla poskytnuta v mnoha oblastech - posilování demokracie, lidská práva, podpora menšin, hospodářská a sociální soudržnost včetně CBC, podpora institucí a administrativní kapacity pro implementaci acquis, životní prostředí, zemědělství, soudnictví a vnitro, komunitární programy/TEMPUS, řízení programu Phare. Pro období 2000 - 2003 Evropská komise pro Českou republiku určila v rámci Národního programu Phare (včetně CBC) celkem 316 milionů eur, tedy 79 milionů eur ročně.
Oblast hospodářské a sociální soudržnosti (HSS) je nejvýznamnější oblastí podporovanou z programu Phare (v letech 1990-2000 480 milionů eur). Hlavním cílem je příprava České republiky na čerpání prostředků z budoucích strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. Oblast HSS se dělí na tři základní podoblasti - podnikatelská infrastruktura, rozvoj lidských zdrojů a produktivní sektor. Uplatňují se dvě základní formy pomoci - budování a posilování institucí a investice na konkrétní investiční projekty. Koordinací přípravy v oblasti hospodářské a sociální soudržnosti bylo usnesením pověřeno Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které spolupracuje s dalšími ministerstvy a regiony.
Petr Lachnit
ministr pro místní rozvojVážení přátelé,
do rukou se vám dostává publikace NOVÁ REGIONÁLNÍ POLITIKA, která je ohlédnutím za prací Ministerstva pro místní rozvoj v uplynulých letech. Určitě to byla práce dobrá. Vždyť jinak by se těžko podařilo České republice jako první z kandidátských zemí uzavřít s Evropskou unií kapitolu 21 - regionální politika.
To je bezesporu jeden z mnoha argumentů potvrzujících nezbytnost existence centrálního orgánu státní správy tohoto typu. Synergie jednotlivých oblastí regionální politiky pod jednu střechu je logická a užitečná - územním plánem počínaje, přes bytovou politiku, regionální rozvoj či cestovní ruch, až po úseky zajišťující hladký vstup ČR do evropských struktur.
Petr Lachnit