Ministerstvo pro místní rozvoj,
Věstník, 2 - 2002
ÚVOD
Podpora bydlení mladých lidí.
V poslední době vzbudil velký zájem médií i veřejnosti nový program zacílený na pořízení bydlení mladých lidí. Poté, co Poslanecká sněmovna odmítla dva vládní návrhy zákonů týkajících se sektoru nájemního bydlení - o nájemném z bytu a o obecně prospěšných bytových družstvech, se vláda zaměřila na vlastnický sektor, a to v podobě nové zacílené podpory tohoto typu bydlení mladých lidí. Cílovou skupinou jsou mladí do 35 let, přičemž tato hranice byla zvolena proto, že je jistou vžitou a i v zahraničí často užívanou hranicí „mládí“ pro různé formy veřejné podpory. Mým cílem bylo řešit pořízení vlastního bydlení mladými lidmi z širšího hlediska; připravil jsem proto nástroje dva, oba zacílené na tuto cílovou skupinu a oba podporující bydlení vlastnického typu.
Vláda letos v únoru schválila můj návrh nového nařízení vlády, které upravuje podmínky poskytování nízkoúročeného úvěru mladým lidem na výstavbu nového bytu do vlastnictví nebo rodinného domku s jedním bytem. Úvěry bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení, a to od 15. dubna 2002, kdy toto nové nařízení vlády č. 97/2002 Sb. nabývá účinnosti.
Z důvodu zacílenosti tohoto nového úvěrového nástroje je, kromě věku, hlavní podmínkou skutečnost, že žadatel nevlastní žádný byt ani domek. Další podmínkou je věcné vymezení úvěru, které vychází z poměrně úzce vymezeného znění zákona č. 211/2000 Sb., o Státním fondu rozvoje bydlení. V souladu s tímto zákonem je úvěr do výše 200 tis. Kč možné využít výhradně na výstavbu bytu nebo domku, a to s podlahovou plochou do 80 m2, v případě domku s jedním bytem do 120 m2. Do této plochy se nezapočítávají balkony, terasy, garáž apod. Úvěr je úročen 3% p. a., je splatný do 10 let a je možné jej kombinovat s dalšími státem podporovanými finančními nástroji, jako je úvěr ze stavebního spoření nebo s hypotečním úvěrem.
Vláda v následujících týdnech projedná můj druhý návrh určený mladým lidem, který by měl ve formě úrokové dotace pomoci snížit úrokové zatížení hypotečního úvěru na pořízení staršího bytu nebo domku, protože starší bydlení je obvykle levnější a tudíž dostupnější. Podmínky poskytování této nové nárokové podpory by měly být obdobné a zacílení shodné – tj. věk do 35 let i to, že žadatel o tuto formu podpory nesmí vlastnit žádný byt či domek. Úroková dotace bude vyplácena na účet klientů hypotečních bank Ministerstvem pro místní rozvoj podobně, jako je tomu v současné době u úrokové dotace pro novou bytovou výstavbu.
Jsem přesvědčen, že oba nové nástroje pomohou mladým lidem se osamostatnit a založit si vlastní domov, protože ten je základem spokojeného rozvoje nové rodiny.
Petr Lachnit