Ministerstvo pro místní rozvoj,
Věstník, 1 - 2002
CESTOVNÍ RUCH
Hodnocení potenciálu cestovního ruchu na území České republiky
Podnětem ke zpracování Hodnocení potenciálu cestovního ruchu na území České republiky bylo usnesení vlády č. 1046/2000. V bodě II. tohoto dokumentu bylo ministrům pro místní rozvoj a životního prostředí uloženo “zhodnotit ve spolupráci s ministry kultury, průmyslu a obchodu, dopravy a spojů, zemědělství a zdravotnictví potenciál cestovního ruchu na území České republiky s cílem zajištění vyváženého rozložení ekonomických aktivit při zachování trvale udržitelného rozvoje území a o tomto zhodnocení informovat vládu do 31. prosince 2001.”
Hlavním obsahem materiálu je analýza území České republiky z pohledu cestovního ruchu. Je to první materiál, který poskytuje komplexní informaci o území České republiky z hlediska jeho využitelnosti pro cestovní ruch.
Informace navazuje na Rajonizaci cestovního ruchu ve zvláště chráněných územích, která vychází ze Státního programu ochrany přírody a krajiny. Materiál vyhodnocuje celkovou přírodní a historicko kulturní podmíněnost území na základě předem stanovených dílčích potenciálů. Podmínkou pro zkoumání tohoto systému bylo jeho zjednodušení a rozčlenění na relativně přirozené segmenty. Dílčí potenciály jsou tedy představovány možnostmi, které v území existují pro provozování konkrétních aktivit cestovního ruchu – např. cykloturistika, kulturně poznávací turistika, kongresová turistika apod.
Výsledky hodnocení potenciálu jsou shrnuty v 19 kartogramech. Šest kartogramů pokrývá celé území České republiky s ohledem na hodnocené složky potenciálu. Další kartogramy umožňují rozlišení obcí a jejich názvů a byly vytvořeny pro jednotlivé kraje. Výsledky jsou zájemcům k dispozici v tištěné podobě nebo na CD-romu.
Materiál přispívá:
- ke globálnímu pohledu na možnosti a předpoklady rozvoje cestovního ruchu na území České republiky,
- k obohacení existujícího spektra informací o území České republiky, zejména z hlediska jeho potenciálu pro rozvoj diferencovaného cestovního ruchu,
- ke koordinaci zájmů cestovního ruchu a dalších ekonomických disciplín se zájmy ochrany životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje, včetně zájmů o zachování kulturního dědictví,
- k odbornému pohledu na možné formování mikroregionů z hlediska cestovního ruchu,
- ke kvalitnějšímu propojení požadavků na rozvoj cestovního ruchu s územním plánováním,
- k přípravě podkladů a argumentů pro centrální a jiné orgány při formování požadavků na příspěvky ze Strukturálních (předstrukturálních) fondů a dalších finančních podpor státu eventuelně dalších subjektů,
- k formování nabídky pro potencionální investory do cestovního ruchu.
Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo životního prostředí pokládají tento materiál za stěžejní dokument pro další vývoj cestovního ruchu. V další etapě v průběhu roku 2002 bude materiál dále rozšiřován a budou do něj promítnuty další aktuální informace o území. Materiál bude zpracován tak, aby mohl být ověřen v terénu a průběžně aktualizován. Cílem je získat aktuální dokument, který bude využíván všemi subjekty účastnícími se na rozvojových aktivitách cestovního ruchu.