Ministerstvo pro místní rozvoj,
Věstník, 1 - 2002
HOSPODÁŘSKÁ A FINANČNÍ POLITIKA
Twinningový projekt programu PHARE
Odbor veřejného investování ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, Ministerstvem financí a zástupci Delegace Evropské komise zahájili twinningový projekt “Zkvalitnění právního rámce zadávání veřejných zakázek v České republice a zvýšení úrovně zadávacího řízení CZ/2000/IB/OT/04" v rámci programu PHARE 2000 pro Českou republiku. Pro uskutečnění tohoto projektu bylo vybráno Německo, konkrétně Ministerstvo hospodářství spolkové země Brandenburg.
Jedná se o komplexní projekt zahrnující celou oblast přípravy a realizace veřejných investic, tzn. širší vymezení akvizičního procesu. V průběhu přípravného období (4. čtvrtletí roku 1999) byl odborem veřejného investování spolu s odborem integrace a strukturálních fondů zpracován projektový souhrn (project fiche) ve spolupráci s Centrem pro zahraniční pomoc Ministerstva financí, Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Delegací Evropské Komise v Praze. Po vyhodnocení nabídek kandidátů z členských států EU byli v říjnu loňského roku vybráni němečtí partneři jako předvstupní poradci pro vytvoření systému zadávání veřejných zakázek v ČR, plně slučitelného s legislativou a praxí Evropské unie.
Rozhodujícími důvody pro výběr německého partnera byla celková úroveň zpracování nabídky odpovídající potřebám ČR a velký rozsah působnosti německých nebo společných podniků ovlivňujících rozvoj tržního prostředí v ČR. Lze předpokládat, že racionální úroveň německé legislativy v dané oblasti a tradičně využívané nezávazné normy a předpisy přispějí k vytvoření obdobného prostředí v ČR a budou mít pozitivní vliv na hodnocení připravenosti ČR na vstup do EU.
Twinningová smlouva byla podepsána všemi účastníky projektu 30.11.2001. Celková hodnota projektu je 900 000 EUR. Instituce přijímající pomoc poskytnou poradcům kancelář vybavenou počítačem, telefonní linkou a běžnými kancelářskými potřebami. Veškeré ostatní náklady spojené s realizací projektu budou hrazeny z prostředků PHARE. Celková délka projektu je stanovena na 18 měsíců. Dne 10.12.2001 zahájila svoji činnost na MMR předvstupní poradkyně Anna-Henriette Herrmann. Tento den je skutečným začátkem realizace projektu.
Základním cílem řešení projektu je pomoci České republice při jejím vstupu do Evropské unie, konkrétně pomoc při jejím úsilí o zkvalitnění systému zadávání veřejných zakázek.
Dílčí cíle spočívají v řešení úkolů v následujících čtyřech oblastech:
- Pomoc při dokončení harmonizace legislativy v oblasti zadávání veřejných zakázek (zhodnocení návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek z hlediska jeho slučitelnosti s acquis communautaire včetně sekundární legislativy se zákonem související, např. spolupráce na novele vyhlášky MF o účasti státního rozpočtu na financování programů reprodukce majetku).
- Vytvoření návrhu modelu efektivního systému veřejného investování v ČR (součástí tohoto cíle je mimo jiné i vytvoření konkrétních metodických pomůcek pro zadavatele veřejných zakázek).
- Pomoc při dokončení informačního a monitorovacího systému veřejných zakázek při využití konkrétních zkušeností s řešením obdobného systému ve spolkové zemi Brandenburg.
- Vytvoření školícího programu pro vzdělávání v oblasti zadávání veřejných zakázek, realizace seminářů a školení o posledním vývoji legislativy v oblasti zadávání veřejných zakázek v zemích EU pro různé cílové skupiny.
Projekt je rozložen do pěti základních fází:
1. zahájení projektu
2. analýza současného stavu prostředí
3. další specifikace projektu
4. implementace projektu
5. fáze vyhodnocení
Nejdůležitější fází je fáze implementace v rozsahu 12,5 měsíce.