Ministerstvo pro místní rozvoj,
Věstník, 2 - 2000
Úvod
Vážení čtenáři,v České republice se v období 50. - 90. let postavilo přibližně 62 tisíc panelových bytových domů. Celkově bylo v těchto domech postaveno 1,165 miliónů bytů, tedy 31 procent z celkového bytového fondu. V Praze se např. jedná celkem o 186 tisíc bytových jednotek. Počet obyvatel žijících v panelových bytových domech v České republice je přes 3 milióny.
Obecně lze konstatovat, že celkový stav panelových bytových domů postavených do konce 70. let lze hodnotit hůře než těch, které byly postaveny později. Určité zlepšení kvality v té době souviselo s postupnou aktualizací norem a předpisů, které reagovaly na zjištěné závady, a na "vyšší stupeň technického poznání" - zejména po roce 1983 v reakci na celosvětovou energetickou krizi.
Pro panelovou bytovou výstavbu bylo charakteristické především zavádění úsporných návrhů řešení budov, jejich konstrukčních prvků a výrobních postupů, užívání levných materiálů a snaha plnit závazné ekonomické limity za cenu nižší kvality a životnosti některých částí, či zvýšení provozních nákladů. V souladu s prioritním požadavkem kvantity postavených bytů byly plánovací, ekonomické a realizační ukazatele pro bytovou výstavbu stanovovány na nejnižší přípustné úrovni, dané závaznými technickými normami. Díky výrazné unifikaci vykazují dnes panelové objekty značnou řadu společných vlastností a z nich vyplývají i společné nedostatky.
Současný stav bytového fondu v České republice je výrazně poznamenán dlouhodobě zanedbávanou údržbou. V důsledku odkládání potřebných oprav je řada konstrukčních částí obytných budov ve stavu, který vykazuje vážné závady, které se projevují snižováním užitných vlastností, zvýšenými provozními náklady a stále častěji i sníženou provozní bezpečností.
Ministerstvo pro místní rozvoj reagovalo na tyto skutečnosti především realizací státního programu, který se odstraňováním "havarijních" stavů panelového bytového fondu zabývá, a dále předložením návrhu dlouhodobého programu podpory oprav panelových bytových domů, který bude nastartován v letošním roce a jehož cílem je podpora provádění komplexních oprav veškerého bytového fondu postaveného panelovou technologií.
V roce 2000 pamatuje státní rozpočet na dosavadní dotační "havarijní" program Ministerstva pro místní rozvoj částkou 420 miliónů korun. Připravovaný komplexní program, jehož hlavní formou budou dotace k úrokům dlouhodobých úvěrů, počítá s 350 milióny korun. Vzhledem k jeho charakteru by celková "proinvestovaná" částka měla dosáhnout až 1 miliardy korun. V horizontu třiceti let lze celkové investice do základních komplexních oprav veškerého panelového bytového fondu odhadnout objemem asi 300 miliard korun.
Cílem navrhovaného programu je podpora provádění oprav v rozsahu, který zajistí prodloužení užívání těchto domů minimálně o 50 let. Jedná se o kvalitativně nový dlouhodobý program, který vzhledem ke svému charakteru vyžaduje komplexní technické a organizační zajištění a dlouhodobé zdroje financování s pomocí státních záruk a rozpočtových prostředků. V rámci programu bude poskytována odborná pomoc, která zpřístupní aktuální technické poznatky a zajistí optimální postupy oprav včetně nezávislého posouzení úrovně a kvality provedení. Pouze za pomoci takto komplexně pojatého programu může být postupně odstraněna zanedbanost bytového fondu a zabezpečena možnost jeho dalšího dlouhodobého užívání. Program bude cílově přístupný pro všechny typy bytových domů a všechny kategorie vlastníků (obce, bytová družstva, soukromé fyzické i právnické osoby aj.).
PhDr. Jarmila Lehnerová,
tisková mluvčí MMR