Ministerstvo pro místní rozvoj,
Věstník, 1 - 2000
Úvod
Vážení čtenáři,do organizační struktury Ministerstva pro místní rozvoj se začátkem roku 2000 promítla závažná změna. Vzhledem k vládním prioritám - evropské integraci a regionálnímu rozvoji - rozhodl ministr Jaromír Císař sloučit oba prioritní obory do jedné sekce a přímo ji podřídil svému I. náměstkovi Václavu Kupkovi. Smysl této změny vyplyne z jednoduché úvahy: regionální politika je jedním z klíčových nástrojů pro zabezpečení podmínek trvale udržitelného rozvoje České republiky a současně je tato politika jedním z pilířů, na kterých stojí Evropská unie. Zákonitě je tedy nutno uvést domácí regionální politiku v soulad s praxí Evropské unie.
A to se děje. Už v závěru roku 1998 se zrychlily kroky ve sféře podpory regionálního rozvoje a byly nastartovány práce, které je možno charakterizovat jako položení základních kamenů regionální politiky v oblasti legislativní, institucionální a koncepčně programové. Toho si nemohli nevšimnout autoři Hodnotící zprávy Evropské komise o stavu připravenosti kandidátských zemí pro vstup do Evropské unie. I když tato zpráva nevyznívá pro Českou republiku komplexně příliš povzbudivě, je hodnocení ČR v oboru regionální politiky docela příznivé.
Stěžejním koncepčním dokumentem regionální politiky je Strategie regionálního rozvoje ČR, která zabírá období přibližně příštích deseti let. Na vzniku tohoto dokumentu spolupracovalo několik partnerských resortů. Strategie je základem pro tvorbu regionálních programů rozvoje pro zaostávající a strukturálně postižené regiony a programy rozvoje krajů na úrovni VÚSC.
Koncepční kroky doprovázejí konkrétní programy rozvoje pro nejproblémovější regiony. Vláda již projednala a schválila
- Regionální program rozvoje severozápadních Čech, zahrnující území Ústeckého a Karlovarského kraje;
- Program rozvoje bývalých vojenských újezdů Ralsko a Mladá;
- Program podpory rozvoje Ostravského regionu;
- Program podpory rozvoje vybraných hospodářsky slabých a strukturálně postižených regionů, zahrnující území okresů Tachov, Klatovy, Prachatice, Český Krumlov, Třebíč, Znojmo, Bruntál, Jeseník, Kladno a Přerov.
Progresivní vývoj na úseku regionální politiky je v současnosti zvlášť výrazný v přímém kontextu se stavem příprav České republiky na vstup do Evropské unie. Ministerstvo pro místní rozvoj je koordinačním místem pro oblast hospodářské a sociální koheze. Vytváří se programová nadstavba nezbytná pro možnost přijímání budoucí pomoci Evropské unie v podobě předvstupních a strukturálních fondů. Tato koordinační role by se v podmínkách nového organizačního uspořádání měla projevit jako velice operativní.
Ing. Oleg Gubin,
ředitel odboru pro styk s veřejností MMR